СУЧАСНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПРОСТІР ЯК ПРОСТІР СОЦІАЛІЗАЦІЇ ЛЮДИНИ

  • Oresta Ivanivna Lopuha Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, https://orcid.org/0000-0001-8916-6215
Ключові слова: віртуальний простір, сучасність, соціалізація, постмодерн, масова культура, молодь, особистість, споживацтво.

Анотація

Постмодерне суспільство – це період інтенсивного розвитку інформаційного простору. Однак цей процес носить нерівномірний характер, в цей час коли в сучасному суспільстві стає домінуючим соціальна мережа, Інтернет, які позитивно впливають на людину, збагачуючи її інформацією, але паралельно можна також і побачити негативні їх наслідки – перетворення життя в гру, людина стає «гравцем» життя, де втрачає реальність буття, що пов’язано з віртуальною реальністю.
Під соціалізацією особистості мають на увазі процес входження людини в соціальне середовище через засвоєння соціального досвіду. В широкому розумінні – це включення індивіда в суспільні процеси, процес становлення особистості.
Метою статті є висвітлення впливу сучасного інформаційного простору на соціалізацію найважливішої когорти нашого суспільства – молоді.
Відображено авторський аналіз та основні шляхи дослідження впливу масової культури на сучасну людину. Стверджується, що масова культура, яка стала панівною в суспільстві, не має життєздатної альтернативи. Уніфікація масової культури робить людину збіднілою в культурному плані. Масова культура сучасної епохи йде по суті всупереч її основним настановам відносно пріоритетності індивідуальної самореалізації кожної людини. Вона замінює сприйняття людини як індивідуальності, вона ідентифікується з суспільством, уподібнюється даними стереотипами, які диктує мода, яка дуже мінлива.
Автор спробував дослідити ще одну атрибутивну ознаку постмодерну і показати її вплив на людину – віртуальну реальність як соціокультурного феномену і середовища соціалізації молоді. За допомогою неї людина здобула свободу у всьому, але одночасно набула небаченого розмаху загроза для підростаючого покоління стати рабами віртуального простору.
Узагальнюючи результати дослідження автор доходить до висновку, що в цілому інформаційний простір дуже впливає на людину, особливо на молодь, яка тільки починає формувати своєю особистість. Соціокультурні зміни в суспільстві, які проходять в нас на очах показують, що ми знаходимся на порозі переходу в якісно нову стадію сучасного розвитку, де імперативами в соціокультурній сфері є самоцінність особи, толерантність, плюралізм тощо.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

Lavrichenko N. Socіalіzacіya і moral’ne stanovlennya osobistostі yak kompleksna pedagogіchna problema. SHlyah osvіti. 2004. №1. S.11-16.

Andreeva G.M. Social’naya psihologiya. M.: Aspekt-Press, 1996. 376 s.

Gajdukevich K.A. Moral’no-estetichnі cіnnostі v duhovnіj kul’turі suchasnoї ukraїns’koї molodoї sіm’ї: avtoref. dis... kand. Kul’turologії: 26.00.01. Kiїv. nac. un-t kul’turi і mistec. K., 2011. 19 s.

Platonova E.E. Konspekt lekcij po kul’torologii. M.: Ajris-press, 2003. 304 s.

Bodrijyar ZH. «Prozrachnost’ zla» [per. L. Lyubarskoj, E. Markovoj]. M.: Dobrosovet, 2000. 363s.

Vejz D. E. Vremena postmodernizma. Hristianskij vzglyad na sovremennuyu mysl’ i kul’turu. Fond «Lyuteranskoe nasledie» World Wide Printing, 2002. 240 s.

Kutyrev V. A. Kul’tura i tekhnologiya: bor’ba mirov. M.: Progress-Tradiciya, 2001. 240s.

Vejz D.E. Tam zhe.

Markuze G. Odnomernyj chelovek. M: «REFL-book», 1994. 368 s.

Kavalerov A.І. Molodіzhne seredovishche v jogo devіantnomu vimіrі: Monografіya / A.І. Kavalerov, V.O. Dovgopolyuk, A.A. Kavalerov. Odesa: Astroprint, 2005. 128 s.

Bauman Z. Globalizaciya. Posledstviya dlya cheloveka i obshchestva. M.: Izdatel’stvo «Ves’ Mir», 2004. 188 s.


Переглядів анотації: 172
Завантажень PDF: 205
Опубліковано
2020-07-10